Виховна робота

Нова філософія освіти утверджує погляд на особистість як на найвищу цінність суспільства, виховання повинно виходити з необхідності розвитку у дітей рис, які допоможуть реалізувати себе як члена суспільства, як неповторну індивідуальність зі своїми специфічними запитами, індивідуальними планами самореалізації, творенням власної концепції життєтворчості.

Президією Академії педагогічних наук України була затверджена Національна програма виховання дітей та учнівської молоді в Україні. У програмі зазначається, що «метою виховання є становлення громадянина України, патріота своєї країни, готового самовіддано розбудовувати її як суверенну, незалежну, демократичну, правову і соціальну державу, здатну виявляти національну гідність, знати свої обов’язки і права, цивілізовано відстоювати їх, сприяти громадянському миру і злагоді в суспільстві, поводитися компетентно, бути конкурентноспроможним, успішно самореалізовуватись в соціумі як громадянин, сім’янин, професіонал, носій культури».

Зміна цінностей, яка відбувається в Україні на даний час, вимагає невідкладних перетворень в усіх сферах сучасного життя. Не стала винятком й освіта, яка спонукає до створення таких навчальних закладів нового типу як Пирятинський ліцей, який виховує творчу особистість, здатну до діяльності в новій економічній ситуації, розвиваючи її обдарування, талант.

Наш заклад допомагає дитині визначитись не лише у тому, ким бути, а й у тому, яким бути, як жити, як влаштовувати свій індивідуальний спосіб життя, вибрати режим інтелектуального, емоційного навантаження, спосіб подолання труднощів і перешкод.

Навчально-виховний процес ліцею спрямований на те, щоб кожен ліцеїст міг:

· розвинути здібності критичного мислення й незалежного висловлювання;

· поповнити знання у сферах, які цікаві учневі й розкривають перед ним нові горизонти пізнання;

· розвивати спроможність приймати самостійні рішення;

· оволодіти необхідними навичками з базових предметів;

· навчити радіти навчанню й поважати освіту;

· розвинути свій емоційний інтелект;

· отримати необхідну індивідуальну педагогічну підтримку;

· розвинути самосвідомість кожного учня як самостійної особистості і як члена колективу.

Виховна робота в ліцеї є важливим компонентом навчально-виховного процесу. Вона спрямована на формування світоглядної позиції та ціннісних орієнтацій учнівської молоді, надання широких можливостей для опанування основами наук, багатством національної та світової культури, створення умов для вільного, природо-відповідного, гармонійного розвитку, індивідуального та професійного самовдосконалення.

Основними напрямами виховної роботи в нашому ліцеї є:

– національно-патріотичне виховання,

– громадянське та правове виховання,

– культурно-масова робота,

– спортивно-масова та оздоровчо-профілактична робота,

– робота за місцем проживання учнів,

– соціально-побутовий напрямок

Виховна робота в ліцеї будується на засадах загальнолюдських цінностей і проводиться планово, з урахуванням специфіки  навчального закладу взагалі та кожної групи зокрема.

Вихідними положеннями виховного процесу є принципи національного виховання учнівської молоді, які й визначають вимоги до змісту, організації і методів виховання. Його мета і завдання випливають із загальнопедагогічних та психологічних принципів.

З метою досягнення більшої ефективності виховного процесу навчальний заклад дотримується принципів єдності національного і загальнолюдського, науковості і професіоналізму, природовідповідності і культуровідповідності виховання, гуманізації, демократизації, безперервності і наступності, диференціації та індивідуалізації виховного процесу, пріоритету проблемно-розвивальної освіти, активності, самодіяльності і творчої ініціативи учнівської молоді, інтеграції традиційних і нових форм виховної роботи, гармонізації родинного і суспільного виховання, єдності освіти і виховання тощо.

Світоглядні знання переходять у погляди та переконання лише тоді, коли засвоєння їх відбувається в цікавій та доступній формі.